12 Ağustos 2018 Pazar

EĞRİKAR-2451 M VE ALTINPINAR-2360 Metre TIRMANIŞ RAPORUDAĞ İSMİ: EĞRİKAR ve ALTINPINAR 

İRTİFA: 2451 M ve 2360 M

DAĞ SİLSİLESİ: ULUDAĞ

ŞEHİR: BURSA

TARİH:  11-12 Ağustos 2018 

ROTA: Alaçam Köyü’nden Uludağ’ın kuzey yamaçlarına doğru.

EKİP ELEMANLARI: Ayhan Kılıç, Şenay Kılıç, Mete Güneş, Mustafa Özdabak, Tuncay Çağlar, Sefer Öztürk, Onur Madran, Nuran Koyuncu, Kerim Karaaslan, Adem Demir, Havva Delihasan, Deniz Şahin.

ULAŞIM ŞEKLİ : 11 Ağustos Cumartesi akşamı saat 22.00'da İstanbul'dan aracımızla yola çıktık. Bursa-Alaçam Köyü'ne ulaşıp, faaliyete başladık.

HAVA DURUMU: Hava açık, hafif rüzgarlı ve sabah sonrası güneşli.

RÜZGAR ÇEŞİDİ ve ŞİDDETİ: K-7-8 Knot.

KULLANILAN MALZEMELER: Kask, baton.

FAALİYETİN BAŞLAMA SAATİ: 02.00

EĞRİKAR ZİRVEYE ULAŞMA SAATİ: 06.50

EĞRİKAR ZİRVEDEN AYRILMA: 07.30

ALTINPINAR ZİRVEYE ULAŞMA: 08.00

ALTINPINAR ZİRVEDEN AYRILMA SAATİ: 08.15 

ARACA ULAŞMA SAATİ: 10:50

ALINAN TOPLAM İRTİFA: 1317 Metre

YAPILAN KİLOMETRE: 23 K

FAALİYETİN GERÇEKLEŞME ŞEKLİ: Faaliyetimiz 11 Ağustos Cumartesi gecesi saat 22.00'da İstanbul'dan yola çıkmamızla başlıyor. E-5 üzerinde sırasıyla tüm ekip toplandıktan sonra Eskihisar'dan feribotla karşı yakaya geçip, Bursa'ya ulaşıyoruz.
Bursa merkezde hiç oyalanmadan Alaçam Köyü'ne doğru yükselmeye başlıyoruz. 
Alaçam Köyü merkezini geçtikten sonra yürüyüşe başlayacağımız yer olan Alaçam Milli Park girişine doğru araçla yükseliyoruz. Fakat bozuk toprak yol sebebiyle bu yola girdikten 2-3 kilometre sonra şoförümüz daha fazla ilerleyemeceğini söylüyor ve tüm ekip araçtan iniyoruz.
İniş yaptığımız yer 1250 metre irtifada bulunuyor. Milli park girişine de 4,5 kilometre yolumuz bulunuyor. Bu durum planladığımız faaliyet programına uymuyor ama yapabileceğimiz de bir şey yok sonuçta. Durumu kabullenip, harekete geçiyoruz.
Tüm hazırlıklarımızı yapıp saat 02.10'da tırmanışa başlıyoruz. Yürüdüğümüz aslında orman içi, toprak bir yol. Hızlı bir şekilde yükselti kazanarak ilerlerken 2,5 kilometre sonra sağda Alaçam İzcilik Kampı'nı görüyoruz. Kampta bir etkinlik olduğu belli. Işıklar yanıyor, koğuş tipi çadırlardan duman yükseliyor. Biraz daha ilerleyince kamp atmış iki motosikletli arkadaşı görünce onların kamp ateşinde biraz oyalanıp, sohbet ettikten sonra tekrar yola devam ediyoruz.
Saat 04.00 gibi 4,5 kilometre yaparak 1730 metredeki Alaçam Milli Park giriş kapısına ulaşıyoruz. Bu giriş Uludağ'a normal taraftan çıkarken karşılaştığımız girişler gibi değil. Sadece bir bariyer bulunuyor. O da zaten açık duruyor. Yani pek işlevi yok gibi gözüküyor bu girişin. Biz yine de ne olur ne olmaz diyerek girerken göstermek için lisanslarımızı yanımıza almıştık zaten.
Girişte bir şeyler atıştırdıktan sonra tekrar yükselmeye başlıyoruz. 2-3 kilometre sonra yoldan ayrılıp, 1900 metredeki Kaçakçı Geçidi diye anılan bölgeye giriş yapıyoruz. Ufak bir kaya geçişi burası aslında. Ama keyifli bir geçiş. Kayaların arasından yükselerek ilerledikten sonra zemin gevenlerle dolu bir yeşilliğe dönüşüyor.
Saat 05.00-06.00 gibi artık güneş arkamızdan doğru sağımızda kalan dağları rengiyle kızartmaya başlarken biz 2160 metredeki Çayırlıdere mevkine giriş yapıyoruz.
Bundan sonrası işte Eğrikar'ın o bahsedilen dik tırmanış alanına ulaştırıyor bizi.
Eğimden dolayı Eğrikar zirveye ulaşmamız 45-50 dakikayı buluyor. Tüm ekip zirvede toplanınca bulunduğumuz yerin tadını çıkartıp, kahvaltımızı yapıyoruz. Zirve fotoğrafımızı çektirdikten sonra saat 07.30'da hemen karşımızda, kuzeyimizde bulunan Altınpınar Tepe'ye tırmanmak için inişe geçiyoruz.
İki tepe arasında yer alan bele geldikten sonra Altınpınar Tepe için yükselmeye başlıyoruz. Altınpınar Zirve'ye saat 08.00'de ulaşıyoruz. Saat 08.15'te de ayrılıyoruz.
Altınpınar Tepe'den yarı taş, yarı geven karışımı zemini geçerek yola ulaştıktan kısa bir süre sonra saat 09.25'te 1890 metredeki Bayrak Tepe'ye ulaşıyoruz.
Bayrak Tepe'de herkes uzanıp, dinlenmeyi tercih ediyor.
Saat 10.00'da tepeden ayrılıp, yola bağlanıyoruz ve 1 kilometre sonra milli park girişine ulaşıyoruz.
Arabamıza ulaşmamız saat 10.50'yi buluyor. Aracımıza binip, faaliyetimizi başarılı bir şekilde bitiriyoruz.

NOT:Uzun yıllar önce Uludağ Büyük Zirve-Alaçam Transı olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetimiz sonrası Alaçam'ı içeren bir faaliyet yapmamıştık. Eğrikar'ın ise varlığından haberdar bile değildik. İnegöl Kent Müzesi'nde gördüğümüz bir makette dikkatimizi çekmiş, o gün bugün Eğrikar'a ne zaman gideceğimizin planını yapar, dururduk.
Fakat bölgedeki arkadaşlarımızın uyarıları ile faaliyeti eğimi fazla olan bu dağ için bahar ya da kışın değil de yaz aylarında yapmaya karar verdik. Faaliyeti gerçekleştirirken de doğru bir karar verdiğimizi anladık. Çok keyifli bir faaliyet oldu. Uludağ bölgesi gerçekten çok zengin bir bölge. Tüm ekibi tebrik ediyoruz.

ŞENAY KILIÇ

NOT: Faaliyete gece başladığımız için en baştaki etap fotoğraflarını mecburen dönüşte çektim. Bu sebeple gündüz çekilen fotoğraflar da olsalar rota sıralamasına göre fotoğrafları yerleştireceğim. Bu şekilde izlediğimiz yol daha anlaşılır olur diye düşünüyorum.

ROTAMIZ
TAKİP ETTİĞİMİZ ROTA
BU DA ULUDAĞ ZİRVEYE KARŞI KONUMUMUZU GÖSTERİYOR

FAALİYETTEN FOTOĞRAFLAR
ROTA ÜZERİNDE 2,5 KİLOMETRE SONRA İZCİLİK KAMPI İLE KARŞILAŞIYORUZ
ULUDAĞ MİLLİ PARKI ALAÇAM GİRİŞİ

GİRİŞTEKİ BARİYER

1800 METREDEKİ SU KAYNAĞININ ÖNÜNDEKİ BAYRAK

1800 METREDE SU KAYNAĞI

KAÇAKÇI GEÇİDİNİ GEÇTİKTEN SONRAKİ DÜZLÜK

2160 METREDE, ZİRVE KÜTLESİNİN HEMEN ALTINDAKİ ÇAYIRLIDERE MEVKİNİ GEÇİYORUZ
KAÇAKÇI GEÇİDİNİ GEÇTİKTEN SONRAKİ DÜZLÜK
EĞRİKAR ANA KÜTLESİNE DOĞRU YÜKSELİRKEN

EĞRİKAR'IN GÜZEL EĞİMİ NEFESLERİ ZORLUYOR

YÜKSELİRKEN ARKAMIZDA KALAN MANZARA

EĞRİKAR ZİRVE GÖZÜKÜYOR

ZİRVEDEN MANZARA

TREKBEŞBİN EKİBİ EĞRİKAR ZİRVEDE

EĞRİKARDAN ALTINPINAR'A GEÇİŞTE İNDİĞİMİZ GEÇİT

ALTINPINAR'DAN EĞRİKAR ZİRVE'YE BAKIŞ

ALTINPINAR ZİRVE-2360 M

TREKBEŞBİN EKİBİ ALTINPINAR ZİRVE'DE

AŞAĞIDAN SOLDA ALTINPINAR ZİRVE-SAĞDA EĞRİKAR ZİRVE

DÖNÜŞ YOLUNDAN MANZARAMIZ

YOLA ÇIKTIĞIMIZ AN

1890 M DEKİ BAYRAK TEPEYE ULAŞIYORUZ

TÜM EKİP BAYRAK TEPEDE YARIM SAAT KEYİF YAPIYORUZ

Hiç yorum yok: